Bulaşıkları Havluyla Kurutmalı Mısınız? İşte Temizlik Uzmanlarının Önerileri….

Bulaşıkları kurutmak için doğru yöntemi bulmak herkese uyacak tek bir kalıp değildir. Çoğu evde kıt olan iki kaynak olan zamana ve mekana bağlı olan çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Ev Bakımı, Otomobil ve Çalışma Alanı’nda kıdemli uzman uygulama mühendisi Myhanh Truong, “Çoğumuz muhtemelen bulaşık kurutma alışkanlıklarımızı rahatlığın yönlendirmesine izin veriyoruz, ancak dikkate almamız gereken bir faktör daha var: seçtiğimiz tekniğin temizliği” diyor.

Bulaşıkları Kurutmanın En İyi Yolu:
Hepimiz bulaşıkları kurutmanın amacının suyu uzaklaştırmak olduğunu biliyoruz, ancak asıl soru en iyi sonuçların nasıl elde edileceğidir. Truong’a göre hem hijyen hem de pratiklik açısından bunu yapmanın en iyi yolu açık havada kurutmaktır. “Bulaşıklar yıkanıp kurutma rafına yerleştirildikten sonra doğanın ve yer çekiminin kendi yoluna gitmesine izin vermiş olursunuz” diye açıklıyor. “Bu genellikle lavabonun yanındaki kurutma rafı kullanılarak yapılıyor.”
Ancak havayla kurutmanın işe yaramayacağı zamanlar da vardır; ister zaman açısından, ister misafir geldiğinde bulaşıkları bir an önce ortadan kaldırmanız gerekiyorsa. Bu nedenle o ve Lemmen iki alternatif öneriyor. Bakteri transferi olasılığını azaltmak için ipuçlarını takip ettiğinizden emin olun.

Bulaşıkları Bezle Kurutmanın En İyi Yolu:
Bulaşıkları kurutmak için havlu kullanmak güvenli olsa da, özellikle malzeme seçimi ve havlunun temizliği söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken bazı faktörler vardır. Truong, “Mikrofiber kumaş bulaşık havluları için en iyi malzeme olarak kabul ediliyor” diyor. “Bulaşıklar ıslaksa ve açık havada kurumaya vaktiniz yoksa, kaldırmadan önce yeni bir mikrofiber bezle silin.”
Truong bunun bakterileri çoğaltmanın kesin bir yolu olduğunu söylediği için tabakları veya tabakları ıslakken istiflemekten kaçının. Truong, “Havayla kuruması mümkün olmayan eşyalar için bulaşık havlusu kullanmanız gerekiyorsa , havluları mümkün olduğunca sık, ideal olarak her gün temiz bir havlu kullanarak kurulamaya çalışın” diyor.
Islak veya kirli bir bulaşık bezi kullanmak, bakterilerin ve diğer yabancı maddelerin yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir; mikrofiber olmayan temiz bezler bile, muhtemelen bulaşık takımınızda gizlenmesini istemediğiniz liflerin ve potansiyel olarak diğer öğelerin arkasında kalabilir.

Bulaşık Makinesinde Bulaşıkları Kurutmanın En İyi Yolu:

Bulaşık makinesini kullanarak bulaşıkları kurutmanın en iyi yolunu belirlemeye gelince işler biraz karmaşıklaşabilir., Isıyla Kurutma döngüsü genellikle tercih edilen yöntem olsa da, aynı döngü her tür için kullanılmamalıdır. “Örneğin, sterilize etme döngüsü zorlu yükler ve ara sıra yapılan derinlemesine temizlik için harikadır ancak kullandığı ekstra zaman, enerji ve su nedeniyle günlük yıkamalar için gerekli değildir.
İhtiyaçlarınız için doğru modu belirledikten sonra bulaşık makinenizin kuru döngüsünden en iyi şekilde yararlanmanız için birkaç ipucu daha sunuluyor:
Durulama yardımcısı kullanın. Ayrı bir amaç gibi görünse de parlatıcı , düşük ısı iletkenlikleri nedeniyle tamamen kuruması daha zor olan plastik eşyaların kurutulmasına yardımcı olabilir.
Bulaşıkların tamamen kuru olduğundan emin olmak istiyorsanız “Uzun Süreli Isıda Kurutma veya Isıyla Kurutma” seçeneklerini tercih edin .
Üst raflarda kalan suyun alt raflardaki temiz bulaşıkların üzerine düşmesini önlemek için makinenizi her zaman aşağıdan yukarıya doğru boşaltın .

Kaçınılması Gereken Bulaşık Kurutma Yöntemleri:
Truong, “Bulaşıkları havayla kurutmak veya mikrofiber bez kullanmak, yalnızca bulaşık rafındaki kullanılabilir alanla ilgilidir” diyor. Dolayısıyla, zaman veya alan buna izin vermiyorsa bulaşık makinesine yerleştirmeniz gerekebilir. Bu durumda kaçınılması gereken bazı faktörler vardır; en önemlisi kağıt havlulardır.
Truong’un açıkladığı gibi, özellikle de dolabınızda yetecek kadar tabak …vs varsa, kağıt havlu kullanmak israf bir seçenek olacaktır. Her ne kadar üreticinin en iyi uygulamaları takip edilirse bulaşık makinesini tercih etmek hem etkili hem de güvenilir olsa da, bazen bulaşıkları ıslak bırakırken bol miktarda enerji kullanmak gibi ideal olmayan sonuçlarla da sonuçlanabilir.
Her ne olursa olsun, kurutma yönteminizden en iyi şekilde yararlanmak için Truong ‘un tavsiyelerine uyun ve kendinizi daha başarılı (ve bakteri içermeyen) bir bulaşık görevine hazırlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x