Londra’da Gazzelileri destekleyen Hristiyan: 2 milyon insan rehine

AA

İngiltere’nin başkenti Londra’da Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi.

Yürüyüşe katılan bir İngiliz vatandaşı, kendisinin Hristiyan olduğunu, ancak Gazze’de yaşananların insanlıkla ilgili bir durum olduğunu söyledi.

“İnsanım” deyip, soykırıma karşı çıktı

Neden Filistin’i desteklediği sorulan kişi, “Çünkü insanım. Arkama yaslanıp, televizyonda soykırım izleyeceğimi mi sanıyorsun? Asla!” ifadelerini kullandı.

Yaşananların dinle ilgili bir durum olmadığını söyleyen destekçisi, “Müslüman, Yahudi olmakla ilgili değil.” diye ekledi.

“Gazzeliler rehine”

Kendisinin Hristiyan olduğunu belirterek saldırılara tepkisini dile getiren protestocu, şöyle devam etti:

Ama insanım. Benim için önemli olan da bu. İnsanların ‘açık hava hapishanesi’ dediğini biliyorum.

Aslında onlar (Gazzeliler) rehineler. Herkes rehineler hakkında konuşuyor. 2 milyon insan rehine.

Bu durumun, Filistinliler özgür olana kadar sona ermeyeceğini söyleyen İngiliz vatandaşı, “Bu kadar basit.” dedi.

Gazze’ye saldırılar yoğunlaştı

İsrail ordusu; savaş uçakları, topçular ve savaş gemileriyle Gazze Şeridi’nin kuzeyi başta olmak üzere çeşitli bölgelerini yoğun bombardıman ateşine maruz bıraktı.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, kuzeydeki Beyt Hanun, Beyt Lahiye ve Keramet Mahallesi’ne peş peşe şiddetli saldırılar düzenledi.

Kentin güneydoğu bölgesi havadan ve topçu atışlarıyla vurulurken, Şeyh Rıdvan, Nasr Mahallesi, Şatı Mülteci Kampı ve çevresine yönelik saldırılar sürdü.

İsrail’in hastane vurma tehditleri

İsrail topçu birlikleri, çalışmalarını durdurduğunu açıklayan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi çevresini onlarca top mermisiyle hedef almaya devam etti.

Gazze’nin güneyindeki Tel el-Heva Mahallesi’nde hizmet veren Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs Hastanesi çevresine de bir dizi hava saldırısı düzenleyen İsrail ordusu, hastaneyi vurma tehditlerini sürdürdü.

“Hastaneyi boşaltmayacağız”

Filistin Kızılayı, hastanenin boşaltılması yönündeki İsrail tehditlerine karşı daha önce, yüzlerce yaralı ve hastanın tedavilerinin sürdüğünü ve 14 bin kişinin güvenli bir yer olarak sığındığı önemli sağlık merkezinin kesinlikle boşaltılmayacağını ve hizmete devam edeceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x