Hakan Fidan’dan Brüksel’de diplomasi trafiği!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın diplomasi trafiği sürüyor…

Bakan Fidan bugün, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Toplantı öncesi görüşmeler yapan Bakan Fidan, NATO Genel Sekreteri ile görüştü.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, Fidan, Brüksel’de düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir araya geldi.

Görüşmede, Gazze’deki son gelişmeler ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ele alındı.

“Dostluğumuza ve iş birliğimize gerçekten değer veriyoruz”

Blinken, herkesin Gazze’deki kriz üzerine çalıştığına işaret ederek “Gelecek hazirandaki zirveye, (NATO’nun) 75. yıl dönümüne doğru ilerlerken burada, NATO’da (toplantısında) İsveç’in üyeliği dahil pek çok meselemiz var. Birçok diğer mesele ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırıları var.” dedi.

Bu konulardaki perspektiflerini paylaşma fırsatı için minnettar olduğunu belirten Blinken, “Önemli ve çok değerli NATO müttefiki Türkiye ile iş birliğimiz için de minnettarım.” ifadesini kullandı.

Bakan Fidan da bugün NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak için Brüksel’de bulunduklarını kaydederek “Önümüzde çok önemli konular ve hepimizin çok açık ve net görüşmelerde bulunacağımızdan eminim. Dostluğumuza ve iş birliğimize gerçekten değer veriyoruz.” diye konuştu.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na dair detaylar

Bakanlıktan yapılan açıklamada, toplantı kapsamında, “Ukrayna’da savaşın ve Gazze’deki insanlık dramının sürdüğü bir dönemde”, Avrupa-Atlantik bölgesindeki güvenlik durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra, Balkanlar’daki gelişmelerin ele alınması ve Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk NATO-Ukrayna Konseyi oturumunun tertiplenmesinin planlandığı” kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x